Vietcong 1 a 2

Vznik Vietcongu

-=VznikVietcongu=-                             
Konečně je na světě. Potom co vývojáři z Pterodonu a Illusionu vydali multiplayerové demo Vietcongu s jednou mapou a se třemi herními mody, konečně vyšla i plná hra. Jen tak pro srovnání dema s plnou hrou, v demu máte mnohem méně pohybů, efektů, zbraní a herních módů. Ale nebudeme rozebírat demo ve kterém je vidět jen 20 procent celé hry. Pusťme se tedy na plnou verzi.

Nedávno jsem měl tu možnost půjčit si od kámoše anglickou verzi Vietcongu. Verze by měly být až ve čtyřech jazycích. Anglická, česká, německá a americká. U prvních dvou verzí jsou hrubé výrazy, násilí a krev. U těch zbylých bude odstraněna vulgarita a nebudou tak krvavé, i když u mé anglické verze jsem nějaké výkyvy s krví nenašel. Je to prostě reálné, takže stačí jedna kulka a Vietnamčík natáhne bačkory.

S hrou se můžete seznámit už v Tutorialu, který vás zavede na cvičiště, kde máte možnost vyzkoušet si základní zbraně. Nacvičujete si jak palbu ze samopalu, tak i z těžkého kulometu a nemine vás ani navádění palebné podpory na určená místa. Na konci tutorialu je perlička v podobě týmové přestřelky. Nebojte kulky jsou z  vosku (prostě Paintball ve Středověku).

Jakmile si dáte pár lekcí, můžete se pustit do hraní misí. Hra začíná tím že vy (Steve R. Hawkins) spolu s kulometčíkem Hornsterem letíte vrtulníkem na vaši novou základnu, která je kdesi na náhorní plošině. V táboře se seznámíte s celým vaším týmem a s kapitánem Rosenfieldem (od kterého budete dostávat rozkazy) a přidělí vám váš bunkr ze které si uděláte "pokojíček" .

Další věcí které si určitě na hře všimnete je velmi dobře propracovaná grafika. Postavy, zbraně a prostředí je vymodelováno do posledního vlásku (neberte to doslova). Zpracování džungle a její stíny jsou prostě úchvatné. Vývojáři navštívili botanické zahrady , muzea zbraní, kontaktovali profíky, aby věděli jaká zbraň má svoje vlastnosti (a na hře je to opravdu znát), ale také podnikli výlet do džungle, aby si vyzkoušeli jaké to je na vlastní kůži. Na hře si pak můžete všimnout že každý strom má své opravdové textury, listy a to na vás dělá dojem, že tam opravdu jste. Do toho ještě prapodivné zvuky tropických zvířat a cvrkot cvrčků a hře nic nechybí. Nesmím také zapomenout na opravdu dobrou hudbu která většinou hraje při větších animacích nebo ve vaší chatrči z rádia.

Svůj odstavec si zaslouží i inteligence nepřátel. Vietnamci perfektně využívají prostředí. Jakmile se ozve střelba, všichni se rozutečou a schovají se za nejbližší strom, keř nebo kámen. Tam pak využívají pohybu naklánění do stran, čímž je vaše šance na zásah nulová. Naštěstí i váš tým inteligenci nepostrádá a tak za pomoci příkazů nebo letecké podpory můžete naplánovat pro šikmooké nepříjemné překvapení. Při každém načtení nové hry jsou  VC  skoro vždy na jiném místě, takže si neříkejte že za támhletím stromem bude nepřítel, protože tam být vůbec nemusí a může na vás čekat třeba o dvacet metrů dál.

Ve hře najdete také spoustu pohybů jako jsou např. překulení přes kládu, překročení jednou nohou a pak druhou, rychlý skok ze stoje na zem(rybička) a také největší plus Vietcongu ve stylu hraní a to vykukování za překážkou při čemž odhalíte jen minimum těla a střílíte přes mušku. To hře dává jedinečnost a originalitu. Základními pohyby pak jsou běhání, chůze, krčení a plazení. Příjemné je i zmíněné vykukování. Stačí přiběhnout ke stromu, hráč dá automaticky ruku se zbraní k tělu a tím se stáváte naprosto krytý. Pak už jen stačí vykukovat a střílet VC jak je libo.

Hlavní menu je jednoduše udělané a máte možnost si dát jak Kampaň tak Tutorial nebo pro mě novinku Quick fight. V Quick fightu si vyberete mapu (na začátku je tam na výběr jen jedna mapa a pár zbraní a to proto aby jste si zahráli Kampaň, protože když najdete v Kampani novou zbraň nebo uděláte určenou misi tak se vám zpřístupní další zbraně a mapy), zbraň, tým a stranu a pustíte se do kosení VC nebo US. Jde vlastně o takový trénink kde si jen tak bojujete.